Plugget ball

Har man fri dropp for plugget ball utenfor fairway? Eller kortklippet? Har det mao vært en regeledring her? 
Bildet viser en plugget ball i rough.  Les teksten så får du forklaring.
 Svar:
Nei det er ingen regelendring.  Regel 25-2 sier fortsatt at det er fritak for plugget ball på kortklippetområde på spillefeltet, mao områder med fairway-klipp eller lavere.
Begrunnelsen for fritak er at man oplever en plugget ball når forholdene ikke er som forutsatt.  Plugget ball er altså noe upåregnelig, og derfor gir R&A fritak for plugget ball.

Men så har EuropeanTour og PGATour innført noen egne turneringsbestemmelser, og her har de innrømmet spillerne fritak for plugget ball på hele spillefeltet, altså også ute i roughen og ute i skogen, for å strekke det riktig langt.
Ikke overraskende har NGF hengt seg på det samme, og innført fritak for plugget ball på hele spillefeltet i alle NGF-turneringer.

Gjelder det så til daglig - for alle oss andre?  Bare hvis det i de lokale regler for den enkelte bane står uttrykkelig at regel 25-2 er blitt utvidet til også å gjelde på spillefeltet for øvrig.

Jeg kan tilføye at jeg mente det var galt av NGF å innføre et permanent avvik fra golfreglene, når R&A selv uttaler at slikt skal bare gjelde når spilleforholdene er veldig dårlige.
WiPlog

Hva mener du? Kom gjerne med en kommentar.

Spør om regler

Spør om regler

Spør om regler

Har du noen spørsmål om regler?
Svaret kommer direkte til deg hvis du oppgir mailadresse.

.

Siste fra Spørsmål og Svar

Er dette hole-in-one?

Er dette hole-in-one?

 Første slag på et par 3 hull inn på green. Ball markeres, rengjøres og legges ned. Markør fjernes. Les mer »
.
En gitt putt...

En gitt putt...

 Du har fått en putt i matchplay. Har du da mulighet til å "trene" på den etterpå? Hva om du gjør det?Les mer »
.
Ballmarkør flyttet...

Ballmarkør flyttet...

Hei Nils. Mener å ha sett, men finner det ikke nå, at det ikke er straff om markøren flytter seg når den...Les mer »
.
Hvordan droppe ved uspillbar ball?

Hvordan droppe ved uspillbar ball?

En spillers ball gjenfinnes i en skråning, uspillbar. Spilleren går tilbake ca. 20 meter og dropper ballen ut...Les mer »
.
Grunnet eller ikke grunnet?

Grunnet eller ikke grunnet?

 Kan man berøre gresset uten å berøre grunnen i hinder? Har en bekjent som ikke tror dette. Jeg mener det...Les mer »
.
Nå er kompass tillatt! Og mye annet snadder...

Nå er kompass tillatt! Og mye annet snadder...

 Nå kan du med god samvittighet benytte iPhone på golfbanen!  Ja, ja.  Det har vært tillatt lenge, men en...Les mer »
.
Nye decisions pr 1. januar 2014

Nye decisions pr 1. januar 2014

R&A og USGA har sammen ansvaret for å vedlikeholde reglene og decisions. Regelboken vi har nå gjelder frem...Les mer »
.

Interessante linker

De beste tilbud på golfreiser! klikk på www.golfbreaks.com
En suveren webløsning
.