Klippe gress med prøvesving

Flott nettside! Jeg spilte midam turnering i pinsen og opplevde følgende situasjon. Ballen min lå i høyt gress i skrått terreng i sidevannshinder. 
Klippe gress med prøvesving
 Jeg gikk noen meter vekk fra ballen og tok prøvesving i hinderet hvor jeg klippet av gress. Jeg hverken berørte grunnen eller grunnet køllen på prøvesvingen eller slaget. Prøvesvingen var så langt unna ballen at jeg ikke forbedret område for sving. Er det straffeslag for dette?(Grunnen til prøvesvingen var for å passe på at jeg ikke skulle miste ballansen forover da ballen lå lavere en føttene). 

Svar:
Helt på slutten av regel 13-4 (om oppførsel i hindre) finner du den anmerkningen jeg har sitert nedefor.
Det er ingen straff for å berøre gress mens du forbereder deg på å spille en ball ut av et hinder.  Men hvor går grensen?
Etter min oppfatning har du testet forholdene i hinderet når du tar prøvesvinger i hinderet og samtidig klipper gress.  Dette likestiller jeg med testing av hinderet, for med en eller flere prøvesvinger og klipping av gress lærer du hvor mye mottand det er i gresset.  Et hinder er ment å være en utfordring og derfor er testing ikke tillatt.
Når det gjelder det med å unngå å falle, har du nok tolket dette litt fritt.  Du får ikke støtte deg i hinderet for å være sikker på at du ikke faller.  Du får kun søke hjelp ved å støtte deg idet du er like ved å falle/mister balansen.

Anmerkning: Til enhver tid, både under adressering av ballen og i baksvingen til slaget, kan spilleren med en kølle eller på annen måte berøre enhver hindring, enhver konstruksjon som komiteen har erklært som en del av banen, eller alt av gress, busker, trær eller andre vekster.

WiPlog

Hva mener du? Kom gjerne med en kommentar.

Spør om regler

Spør om regler

Spør om regler

Har du noen spørsmål om regler?
Svaret kommer direkte til deg hvis du oppgir mailadresse.

.

Siste fra Spørsmål og Svar

Er dette hole-in-one?

Er dette hole-in-one?

 Første slag på et par 3 hull inn på green. Ball markeres, rengjøres og legges ned. Markør fjernes. Les mer »
.
En gitt putt...

En gitt putt...

 Du har fått en putt i matchplay. Har du da mulighet til å "trene" på den etterpå? Hva om du gjør det?Les mer »
.
Ballmarkør flyttet...

Ballmarkør flyttet...

Hei Nils. Mener å ha sett, men finner det ikke nå, at det ikke er straff om markøren flytter seg når den...Les mer »
.
Hvordan droppe ved uspillbar ball?

Hvordan droppe ved uspillbar ball?

En spillers ball gjenfinnes i en skråning, uspillbar. Spilleren går tilbake ca. 20 meter og dropper ballen ut...Les mer »
.
Grunnet eller ikke grunnet?

Grunnet eller ikke grunnet?

 Kan man berøre gresset uten å berøre grunnen i hinder? Har en bekjent som ikke tror dette. Jeg mener det...Les mer »
.
Nå er kompass tillatt! Og mye annet snadder...

Nå er kompass tillatt! Og mye annet snadder...

 Nå kan du med god samvittighet benytte iPhone på golfbanen!  Ja, ja.  Det har vært tillatt lenge, men en...Les mer »
.
Nye decisions pr 1. januar 2014

Nye decisions pr 1. januar 2014

R&A og USGA har sammen ansvaret for å vedlikeholde reglene og decisions. Regelboken vi har nå gjelder frem...Les mer »
.

Interessante linker

De beste tilbud på golfreiser! klikk på www.golfbreaks.com
En suveren webløsning
.